Головне управління Пенсійного фонду України інформує

ОСОБЛИВОСТІ ЗАРАХУВАННЯ ДО СТРАХОВОГО СТАЖУ
ПЕРІОДІВ НАВЧАННЯ ДО 1 СІЧНЯ 2004 РОКУ

Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01 січня 2004 року, страховий стаж – це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно вимог цього Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду з 01 січня 2004 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. До 01 січня 2004 року періоди навчання за денною формою здобуття освіти у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах (крім періоду навчання за денною формою здобуття освіти на підготовчих відділеннях у
закладах вищої освіти), в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі зараховуються до страхового стажу за нормами пункту «д» статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Тому періоди навчання можуть зараховуватись до стажу роботи на підставі записів у трудовій книжці за умови якщо підставою для внесення запису у трудову книжку про зарахування на навчання та відрахування з навчання зазначено реквізити відповідних наказів або реквізити документа про освіту (диплом, свідоцтво, тощо) – номер та дата видачі.
Водночас періоди навчання можуть підтверджуються і дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.
Окрім того, для підтвердження навчання за денною формою здобуття освіти приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Довідково!!! Навчальний курс – це завершений період навчання протягом навчального року. Початок і закінчення навчання на конкретному курсі оформляються відповідними перевідними наказами.
Якщо у дипломі відомості про період навчання перевищують встановлені мнорми тривалості навчання (у період навчання особа призвана на військову службу, перебувала в академічній відпустці, тощо), то в такому випадку обов’язково надаються уточнюючі довідки про періоди навчання в закладі освіти.

Головне управління
Пенсійного фонду України
в Тернопільській області