Система безоплатної правової допомоги має великий досвід захисту прав постраждалих від домашнього насильства. З 7 січня 2018 року, коли набрав чинності Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», такі особи отримали право на безоплатну вторинну правову допомогу. 20 червня 2022 року Верховна Рада ратифікувала «Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» – так звану «Стамбульську Конвенцію». Тепер захист прав постраждалих від домашнього насильства виходить на новий рівень. З ратифікацією Стамбульської конвенції ситуація з правовим захистом постраждалих від домашнього насильства має значно змінитися. В Україні з 2018 року вже діє низка статей кримінального кодексу, проте саме цей документ передбачає дієві механізми захисту як чоловіків, так і жінок, а особливо дітей, які зазнали домашнього насильства. Конвенція забороняє медіацію в справах де є домашнє насильство, скасовує терміни давності притягнення до кримінальної відповідальності, забороняє перекладати відповідальність за вчинене насильство на його жертву.
Велике значення приділяється стратегії із попередження та запобігання насильству, а саме: підвищення обізнаності шляхом проведення кампаній на теми насильства та інформування потерпілих про те, де саме і яку допомогу вони можуть отримати;
-внесення до шкільних навчальних планів матеріалів із питань рівноправності;
-підготовка кадрів на рівні держави;
-програми профілактичного втручання лікування осіб, схильних до насильства.
Попри те, що вголос говорити про домашнє насильство у суспільстві почали кілька років тому, ця проблема ще й досі залишається «напівприхованою». Досі існує думка, що домашнє насильство – це виключно заподіяння тілесних ушкоджень. Однак насправді воно може бути не лише фізичним чи сексуальним. Це і психологічний тиск – образи й залякування, заборона спілкуватися з рідними, і економічні утиски — заборона працювати чи навчатися, позбавлення житла, їжі, одягу. До того ж, інколи як агресор, так і постраждала особа, вважають свої стосунки нормальними. Проблема – у правосвідомості частини нашого населення. І система БПД безпосередньо працює з формуванням такої правосвідомості, щоб ніхто не міг навіть уявити собі та допустити такого явища, як прояви домашнього насильства.
Детальніше читайте у статті за посиланням https://bit.ly/3Oj93Ik
#БПД #ПравоваДопомога #LegalAid