Порядок проведення конкурсу на визначення кращої ідеї пам’ятного знака «Героям Небесної Сотні» у м. Заліщики Тернопільської області

Затверджено Рішенням сесії Заліщицької міської ради

№ 1381 від 19.04.2018 р.

 Порядок проведення конкурсу

на визначення кращої ідеї памятного знака

«Героям Небесної Сотні» у м. Заліщики Тернопільської області

 Відповідно до закону України «Про архітектурну діяльність» виконавчий комітет Заліщицької міської ради оголошує конкурс на визначення кращої ідеї пам’ятного знака «Героям Небесної Сотні» в м.Заліщики (далі – Конкурс).

  1. Організатори Конкурсу:

Організатор Конкурсу – Заліщицька міська рада (м. Заліщики, вул. С.Бандери, 40, т. (03554) 2-14-93.

 1. Організатор Конкурсу забезпечує:

– підготовку інформації та оголошень, пов’язаних з проведенням Конкурсу, для опублікування в періодичній пресі та у мережі Інтернет;

– підготовку, тиражування та розсилку Порядку проведення Конкурсу, а також відповідних вихідних даних; формування журі Конкурсу;

– організацію реєстрації учасників, надання їм Конкурсної документації;

– надання необхідних приміщень для організаційної роботи Журі, прийому конкурсних проектів та їх тимчасового зберігання;

– організацію виставки Конкурсних проектів. 

  1. Вид конкурсу

Конкурс є відкритим. Конкурс проводиться в 1 (один) тур. 

  1. Найменування теми і завдання Конкурсу

3.1. Тема Конкурсу: вшанування борців за права та свободи людей, учасників акцій протесту в Україні, які відбулися у грудні 2013 року – лютому 2014 року в Україні (Герої Небесної Сотні). До цього списку входять усі особи з числа мирних громадян України, а також громадян іноземних держав, котрі мали безпосереднє відношення до ідей та акції Майдану. 21 лютого 2014 року офіційна влада України юридично визнала жертвами загиблих мітингувальників Майдану у м. Київ. Цього дня на Майдані у м. Київ відбулось прощання із загиблими повстанцями, яких в жалобних промовах назвали «Небесною сотнею».

3.2. Мета Конкурсу: визначити кращу ідею містобудівного та архітектурного рішення пам’ятного знака Героям Небесної Сотні за участі широких верств учасників.

3.3. Завдання Конкурсу: знайти форму художнього відображення та віднайти урбаністичне та архітектурно-просторове рішення щодо увічнення:

– історичних подій і їх учасників, що мали місце протягом грудня 2013 року – лютого 2014 року;

– пам`яті про загиблих Героїв Небесної Сотні.

3.4. Суть проблеми, винесеної на розгляд:

подвиг героїв за свободу нації, гідне майбутнє свого народу, своєї країни, має бути вшанований на найвищому рівні, саме тому в м.Заліщики має бути встановлений пам’ятний знак.

3.5. Містобудівні та архітектурно-планувальні вимоги до конкурсних рішень.

На вибір учасників Конкурсу подаються 1 (одна) ділянки проектування. Конкурсним проектом має бути запропоноване архітектурно-планувальне рішення 1 (однієї) ділянки.

Ділянка для проектування:

  1. Ділянка по вул. С.Бандери (поблизу меморіалу Борцям за волю України).

Авторам пропонується спиратися на наступні просторові форми:

пам`ятний знак у формі скульптури, рельєфу, барельєфу, горельєфу, тощо.

Авторам пропонується обрати архітектурно-планувальну форму Пам’ятного знака на свій розсуд, спираючись на просторові особливості ділянки проектування.

Майбутній пам’ятник має бути гармонійно включений до оточуючого середовища із максимальним збереженням зелених насаджень (дерева, кущі, газони).

Центральний історичний ареал.

Об’ємно-просторове і архітектурно-планувальне рішення ансамблю необхідно створити у відповідності до чинних нормативів. Конкурсними рішеннями необхідно передбачити зв`язки між запроектованим пам’ятником та існуючими об`єктами на території проектування. Художнє рішення пам’ятного знака має враховувати рельєф місцевості, характер оточуючої забудови та бути масштабним людині. При розташуванні елементів пам’ятника необхідно враховувати наявні зелені насадження та відповідально віднестися до їх збереження в конкурсних рішеннях.

Конкурсне рішення має передбачити наступні елементи благоустрою:

– мощення

– підсвічування в нічний час

– розташування елементів сміттєвидалення (урни). Конкурсне рішення має запропонувати заходи для вільного пересування маломобільних груп населення (бажано застосовувати пандуси замість сходів, пониження бордюрного каменю на місцях підходу до пам’ятника, тощо).

3.6. Економічні та інженерно-технічні вимоги до конкурсних рішень.

В складі Конкурсного проекту необхідно розробити попередній кошторис витрат на:

– розробку проектної документації;

– виготовлення та встановлення пам’ятника;

– проведення робіт з благоустрою території.

Запропоновані Конкурсним рішенням матеріали, з яких буде виготовлений пам’ятний знак мають бути водостійкими, термо- та атмосферостійкими, міцними, з можливістю застосування антивандальних заходів.

При розробці конкурсних рішень необхідно врахувати розміщення об’єкту проектування поза межами охоронних зон інженерних комунікацій. 

  1. Конкурсна документація

Конкурсна документація складається з:

– Порядку провндення Конкурсу (даний документ);

– вихідних даних Конкурсу.

Програма та умови Конкурсу надаються учасникам Конкурсу після реєстрації на участь у Конкурсі. 

  1. Форма подачі конкурсних проектів

5.1. Деталізація розробки.

Стадія: ідея.

5.2. Кількість подань:

Кожен учасник може подати декілька конкурсних проектів. Кожен конкурсний проект має містити 1 (одне) конкурсне рішення на 1 (запропонованій) ділянці проектування.

5.3. Склад конкурсного проекту.

Конкурсний проект складається з графічних матеріалів, поданих на планшеті, текстових матеріалів – пояснювальної записки, об`ємних матеріалів – макету та/або моделі.

Для визначення автору/авторського колективу конкурсного проекту на кожен проект подається окрема Декларація авторства.

5.4. Вимоги до оформлення графічної частини конкурсного проекту.

Конкурсні проекти подаються на Конкурс анонімно під девізом у формі шестизначного числа, що проставляється у верхньому правому кутку всіх матеріалів конкурсного проекту.

Усі написи, підписи на конкурсних проектах виконуються українською мовою.

На кожний конкурсний проект має бути поданий 1 або 2 вертикальні планшети розмірами 0,8м в ширину та 1,0м в висоту з графічними матеріалами:

– ситуаційний план (М 1: 2000);

– генеральний план (М 1: 500);

– плани (М 1: 100 або 1:50);

– фасади (М 1:100 або 1:50);

– перспектива (або 3d-модель);

– фото макета (за наявності);

– інші ілюстративні матеріали (розгортки, перспективи, перерізи тощо), необхідні для розкриття ідеї проекту;

Конкурсні матеріали мають використовувати метричну шкалу вимірів.

5.5. Вимоги до планувального макету та/або моделі пам’ятного знака.

Макет подається в масштабі 1:100, модель подається в масштабі 1:50 або 1:20.

5.6. Вимоги до оформлення текстових матеріалів конкурсного проекту.

Текстові матеріали конкурсного проекту подаються українською мовою.

Текстові матеріали конкурсного проекту складаються з пояснювальної записки до проекту. Пояснювальна записка з описом прийнятих проектних та конструктивних рішень, описом матеріалів для виконання із зазначенням орієнтовної кошторисної вартості пам’ятника у друкованому вигляді. Обсяг пояснювальної записки — не більше 3-х аркушів формату А-4 друкованого тексту Times New Roman (14 кегль).

5.7. Вимоги до оформлення Декларації авторства.

В Декларації авторства вказуються прізвища, імена, по-батькові автора/авторського колективу, адреси, номери контактних телефонів.

Декларація авторства запаковується в конверт, на якому вказано номер проекту. На конверті не має бути будь-яких даних, які можуть ідентифікувати авторів конкурсного проекту.

 

  1. Вимоги до подачі конкурсних проектів

Протягом терміну проектування (до останнього терміну подачі проектів) автор/авторський колектив подає повний комплект конкурсного проекту (планшет, макет та/або модель, пояснювальну записку) Організатору конкурсу у вказані терміни шляхом поштової відправки або особисто за адресою: Заліщицька міська рада, вул. С.Бандери, 40, час роботи: понеділок – п`ятниця, 8.00-17.15 год.

Останній термін подачі конкурсних проектів – 02.07.2018 року до 16-00 за київським часом.

До офіційного оголошення переможця Організатор Конкурсу гарантує, що усі подані роботи будуть використовуватися виключно у цілях попередньої оцінки та документування Конкурсу, також гарантується їх конфіденційне збереження та нерозголошення перед третіми сторонами. За результатами Конкурсу, після проведення виставок конкурсних проектів премійовані конкурсні проекти залишаються у Організатора Конкурсу, усi iншi можуть бути забранi авторами впродовж 5 днiв пiсля закінчення виставок конкурсних проектів. Непремійовані проекти з інших міст авторам поштою не повертаються. Пiсля закiнчення зазначеного термiну не витребуванi авторами конкурснi проекти знищуються вiдповiдно до складеного акту.

Замовник Конкурсу не несе відповідальності за збереження незатребуваних після зазначеного терміну проектів. 

  1. Організаційна структура Конкурсу

Організатор Конкурсу – Заліщицька міська рада.

Учасники Конкурсу – громадяни України та інших держав (без обмежень).

Журі Конкурсу – уповноважені представники Заліщицької міської ради, уповноважені особи відділу містобудування, архітектури та індустрії будівельних матеріалів Заліщицької РДА (за згодою), відділу культури і туризму Заліщицької РДА (за згодою) історики, краєзнавці архітектури, урбаністики і монументального мистецтва, представники громадськості. 

  1. Учасники Конкурсу

Участь у Конкурсі беруть фізичні та юридичні особи незалежно від фаху, фахівці, авторські колективи фахівців.

Автор для виконання Конкурсного проекту може сформувати творчий колектив, будучи його керівником або учасником. У складі колективу можуть бути студенти творчих ВНЗ і фахівці суміжних професій.

До участі у Конкурсі заохочуються авторські колективи, що складаються з фахівців в галузі архітектури та монументальної скульптури.

Право на участь у Конкурсі має будь-яка особа. Якщо особа/колектив-переможець Конкурсу не має спеціальності: архітектор, скульптор та не має правових засад на впровадження відповідної діяльності на території України, на подальших стадіях проектування особа/колектив-переможець має залучити до подальшої розробки проекту пам’ятного знака осіб/колективів/організацій, що мають відповідні права. В такому випадку Організатор Конкурсу забезпечує подальші стадії проектування ідеї переможця шляхом організаційних заходів щодо допомоги у залученні фахівців (за необхідності). На участь у Конкурсі не мають права ті, хто брали участь у підготовці та організації Конкурсу, працівники Організаторів, а також їхні родичі. 

  1. Надання відповідей на запитання учасників Конкурсу

Всі питання, пов’язані з проведенням Конкурсу, які виникають у зареєстрованих учасників, узагальнюються Замовником і разом з відповідями направляються всім зареєстрованим учасникам на електронну адресу, вказану при реєстрації.

Якщо виникають питання хоча б у одного з учасників щодо Порядку проведення Конкурсу, відповідь розсилається всім зареєстрованим учасникам. 

  1. Журі Конкурсу

Членів Журі Конкурсу обирає Організатор для визначення кращих конкурсних проектів із поданих на Конкурс, (можливе) присудження їх авторам винагород, заохочень у вигляді почесних грамот, дипломів та інших відзнак, надання рекомендацій щодо використання премійованих конкурсних проектів. Журі Конкурсу складається з представників органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, уповноважених осіб відділу містобудування, архітектури та індустрії будівельних матеріалів Заліщицької РДА (за згодою), відділу культури і туризму Заліщицької РДА (за згодою) історики, краєзнавці, членів творчих професіональних спілок, громадськості. Голова Журі та його заступник обираються на першому засіданні журі шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів.

Організатор призначає відповідального секретаря Конкурсу.

Відповідальний секретар Конкурсу є водночас відповідальним секретарем Журі і бере участь у його засіданнях без права голосу.

Склад Журі затверджує Організатор.

Організатор залишає за собою право вносити зміни та доповнення до складу Журі Конкурсу.

Члени Журi:

– не беруть участі у Конкурсi, не консультують учасників та утримуються вiд публiчних заяв до закінчення термінів проведення Конкурсу;

– не мають права розголошувати будь-якi вiдомості, пов’язанi з розглядом проектiв й присудженням премій та заохочень;

– не можуть залучатися до участі в подальшiй роботi над проектом-переможцем.

Засідання Журі вважається правомочним, якщо в ньому взяло участь більше половини його складу.

Рішення Журі є остаточним. Рішення Журі приймається простою більшістю голосів. Голосування проводиться по кожному проекту окремо.

Список присуджених винагород (у разі їх надання), підписують усі члени Журі, які брали участь у голосуванні.

У разі рівного розподілу голосів, поданих за проект, голова Журі має право вирішального голосу.

Журі не розглядає проектні пропозиції:

– відправлені або подані після закінчення встановленого терміну;

– анонімність яких була свідомо порушена.

Підсумки Конкурсу оформляються протоколом про підсумки Конкурсу, який містить оцінку конкурсних проектів та рекомендації щодо їх використання; обґрунтування прийнятого рішення або причин відхилення конкурсних проектів від розгляду, інші міркування.

Протокол підписує голова та секретар Журі. Рішення про розподіл винагород та інших видів відзнак підписують усі його члени, що брали участь у засіданні. 

  1. Порядок визначення переможця Конкурсу

Зважаючи на значний суспільний резонанс створення пам’ятника Героям Небесної Сотні, відбуватиметься публічне обговорення конкурсних проектів у визначеному Організатором приміщенні. Проекти розміщуються в аналоговому виді (графічна, текстова частини проектів та фото з макету та/або моделі) анонімно, під шестизначними девізами, які були присвоєні проектам авторами.

Протягом двох тижнів після останнього терміну подачі проектів проводитиметься виставка конкурсних проектів та публічне обговорення проектів, збір пропозицій та зауважень громадськості та фахівців. Результати зауважень та пропозицій громадськості та фахівців передаються членам Журі для ознайомлення і врахування. Члени Журі ухвалюють рішення шляхом голосування.

Проект, який набере найбільшу кількість голосів, вважається переможцем Конкурсу. 

  1. Основні критерії оцінки проектів:

відповідність темі та ідеї Конкурсу;

врахування містобудівної ситуації;

композиційна єдність ансамблю;

оглядовість (видове сприйняття);

художня виразність;

техніко-економічний критерій. 

  1. Підсумки Конкурсу

Підсумки Конкурсу оформляються: протоколом про підсумки Конкурсу, який містить результати обговорення, оцінку Конкурсних проектів та рекомендації щодо їх використання; обґрунтування прийнятого рішення або причин відхилення Конкурсних проектів від розгляду та рішення Журі про розподіл винагород. Проект-переможець залишається у Організатора.

Авторське право на Конкурсний проект належить автору (авторам) і охороняється згідно із Законами України «Про авторське право і суміжні права» та «Про архітектурну діяльність». 

  1. Відзнаки Конкурсу

Переможець Конкурсу отримає право на подальше розроблення проектно-кошторисної документації на проектування пам’ятника та на його виконання у матеріалі. 

  1. Терміни проведення Конкурсу

Терміни проведення Конкурсу: 01.05.2018 року – 02.07.2018 року.

Підведення підсумків Конкурсу – до 29.07.2018 року. 

  1. Фінансування проведення Конкурсу

Фінансування проведення Конкурсу проводиться за рахунок коштів міського бюджету, інших джерел, не заборонених законодавством. 

  1. Авторське право та суміжні права

Немайнове авторське право на Конкурсний проект належить автору (авторам) і охороняється згідно із Законами України “Про авторське право і суміжні права” та “Про архітектурну діяльність”. Майнове авторське право премійованих проектів переходить до територіальної громади міста Суми згідно з умовами даного Конкурсу. 

  1. Виставка та обговорення конкурсних проектів

Виставка та обговорення конкурсних проектів відбудеться протягом двох тижнів після останнього терміну подачі конкурсних проектів. Виставка проводитиметься в районному будинку народної творчості за адресою: вул. С.Бандери 66.

Конкурсні проекти та результати Конкурсу будуть опубліковані у мережі Інтернет на офіційних веб-сайтах та можуть бути опубліковані в ЗМІ.